kart_alg.zip - Demonstrējošo datorprogrammu komplekts par kārtošanas algoritmiem -
satur divas programmas latviešu valodā - opDemo.exe un DataSort.exe - operatoru un kārtošanas algoritmu demonstrēšanai Pascal un Basic valodās.
Autori - Viesturs Vēzis un Raimonds Viļums.
Programmas opDemo.exe (Operatoru demonstrētājs) darbināšanas sākumā piedāvā izvēlēties BASIC vai PASCAL operatoru demonstrēšanu. Tiek demonstrēti If, Case, For un Do operatori.
Pēc operatora izvēles katram no tiem tiek parādīts uzdevums, kurš tiek risināts ar attiecīgo operatoru, operatora blokshēma, kods (t.i., programma), kas realizē minētā uzdevuma atrisināšanu, un arī rezultātu ekrāns un mainīgo vērtības.
Tālāk lietotājs var spiest uz kreisajā augšējā pusē redzamajām ikonām, lai darbinātu attiecīgo algoritmu pie izvēlētajām sākuma vērtībām (tās ievada lietotājs). Rezultātu var redzēt rezultātu ekrānā.
Uzklikšķinot uz attēla, variet apskatīt vienu algoritmu (izmantojot operatoru Do valodā BASIC) tā darbināšanas laikā.
Programma iepazīstina tikai ar 4 operatoriem, taču var būt kādam noderīga.
Programma DataSort.exe (Kārtošanas metodes) paredzēta, lai demonstrētu dažādus kārtošanas algoritmus Pascal un Basic valodās.
Demonstrāciju vide ir ērta, un algoritmu darbošanās tiek parādīta ļoti uzskatāmi. Lietotājam iepriekš jāizvēlas, kādā programmēšanas valodā skatīt algoritma pierakstu (Basic vai Pascal). Var izvēlēties arī demonstrāciju norises ātrumu (soļot; ļoti lēni; lēni; normāli; ātri; ļoti ātri).
Ar programmas palīdzību ir iespēja skatīties šādu algoritmu demonstrācijas:
Burbuļa,
Atspoles,
Šella,
Ievietošanas,
Saliešanas metodes un
Hoara algoritmu.
Ar dažu kārtošanas algoritmu darbību variet iepazīties arī atsevišķās programmās, skat. Quik_G.exe un Burb_3B.exe (šīs programmas tagad /piez. 4.08.2000./ pieejamas tikai kā aprakstāmās programas DataSort.exe sastāvdaļas). Arī pārējo algoritmu demonstrēšana noris visai līdzīgi.
Iespējama arī visu minēto algoritmu efektivitātes salīdzināšana savā starpā. Lietotājam tad tikai jāizvēlas kārtojamo elementu skaits un kāda tipa masīvam būt - gadījumskaitļi, sakārtots masīvs vai pretēji sakārtots masīvs. Programma automātiski veiks masīvu sakārtošanu un uzrādīs iegūtos rezultātus.
Zemāk attēlā (uzklikšķiniet uz tā, lai redzētu normālā lielumā) variet skatīt algoritmu salīdzināšanu, ja masīvs sastāv no 500 gadījumskaitļiem. Fonā variet redzēt Saliešanas metodes demonstrācijas vidi.
Vispār programmas ir jaukas un ļoti var palīdzēt algoritmu darbības labākai izprašanai:).
Programmas tapušas LIIS ietvaros, un tāpēc bez maksas pieejamas un lietojamas jebkuram interesentam.