zila.doc iekš zg98_1.zip, zg98_2.zip - Zilā Grāmata - (web pārlūkprogramma vai MS Word 97)
satur autobiogrāfisku materiālu, kurā autors, matemātiķis Jānis Sedols (dz.1939.g.) ļoti atklāti raksta par savu dzīvi, sākot no bērnības dienām, vienlaikus aplūkojot dažādus ar matemātiku un programmēšanu vairāk vai mazāk saistītus jautājumus.
Vērtējums - sešas zvaigznītes (* * * * * *) ir stipri subjektīvs un vairāk raksturo grāmatas kā tādas vērtību manās acīs, mazāk raksturo tās matemātisko vērtību, kas tomēr tāda ir. Varētu teikt - šī ir daiļliteratūra matemātiski ievirzītiem cilvēkiem.
Materiāls pieejams Internetā "online", kā arī divos .zip failos saarhivēta MS Word 97 dokumenta zila.doc + bilžu un pievienoto autora veidoto programmu formā.
Darbā ir sekojošas daļas (vairāk komentētas tās daļas, kur par matemātiku saistītiem jautājumiem ir vairāk):
Par dažām daļām mazliet sīkāk:
Ass, neass, visneasākais
Šī daļa stāsta par autora 13 gadu vecumā veikto atklājumu - kā var iegūt savdabīgas, pat ļoti greznas un oriģinālas figūras, rūtiņu lapā rūtiņu stūrus savienojot nepārtrauktā lauztā līnijā ar vienāda garuma nogriežņiem, tos velkot vienu aiz otra noteiktos leņķos.
Autors katram izmantotajam leņķim deva noteiktu nosaukumu, tādējādi iegūtās figūras bija iespējams pierakstīt. Tās tika nodēvētas par ANV figūrām.
Zemāk attēlā redzamas dažas ne pārāk sarežģītas figūras, nogriežņu savienošanai izmantojot ne vairāk kā 3 dažādus leņķus - autora apzīmējumos - leņķi A, N un V.
Materiālā varēsiet apskatīt arī vairākas daudz sarežģītākas un greznākas figūras. Fails zg98_1.zip satur arī pašu ANV figūru zīmēšanas programmu anv.exe
Aprakstu par šo programmu variet lasīt šajā linkā.
Mīlestība un matemātika
Šajā daļā autors vienlaikus gan turpina stāstījumu par savu mīlestību, gan veic dažādus matemātiskus aprēķinus, kas rāda interesantas sakritības.
Notiek gan ANV figūru zīmēšana, iepriekš šifrējot burtus ar cipariem, gan tiek veikti aprēķini ar datumiem, gadiem, nodzīvoto dienu skaitu utml, kā rezultātā iegūst negaidītus rezultātus, kas reizēm izrādās nevis brīnumains izņēmums, bet vispārēja sakarība.
Varētu būt visai interesanti lasīt cilvēkiem, kam pašiem patīk meklēt sakarības, jo vairāk, ka ne visas sakritības autoram izdevies izkaidrot pašam.
Kas ir algoritms
Šajā daļā autors brīvā formā stāsta par to, kas ir algoritms, iesaistot arī savas biogrāfijas detaļas, t.sk., tiek pastāstīts par pirmajiem ESM, ar kuriem autoram nākas iepazīties.
Stāstīts arī par A.Markovu un viņa "Algoritmu teoriju", V.Detlova ieguldījumu saistībā ar algoritmiem; stāstīts arī par dažām ar algoritmiem saistītām problēmām.
Plašāk par algoritmiem autors rakstījis vēlākā savā darbā - Algoritmu filozofija (links ir uz aprakstu par šo materiālu).
Pilnā gaitā uz vietas
Autobiogrāfiskais stāstījums par darba sasniegumiem programmēšanā no 60.-tajiem līdz 90.-tajiem gadiem patiesībā saistošā formā atklāj datoru attīstības vēsturi, kā arī šīs attīstības nežēlīgo ātrumu, kā dēļ liela daļa no tajā laikā paveiktā vairs nav izmantojama. Salīdzinātas programmēšanas priekšrocības un trūkumi "tajā" laikā un mūsdienās.
Aprakstīta autora iepazīšanās ar programmēšanas valodām Algol, Fortran, Assambler, u.c., kā arī mēģinājumi veidot pašam savas algoritmu valodas.
Aprakstīta programmas SITA tapšana (SITA - Simulācijas un ITerāciju
Algoritmi), kura tiek izmantota vēl joprojām.
Materiāls rakstīts 1991.-1997.g.; ievads Interneta versijai - 1999.g.
Materiāls saistošs gan kā matemātiķa autobiogrāfija, kas atklāj gan to laiku vēsturi, gan autora pasauli tajā, gan arī kā ideju un interesantu matemātisku domu kopums. Iesaku!
Lasāms gan vairāk kā daiļliteratūra un filozofisks pārdomu un ideju materiāls, mazāk kā precīzs mācību materiāls. Varētu kalpot kā papildus materiāls interesējošam jautājumam (par vēsturi, algoritmiem, datoru vēsturi utml.).